Gönderen Konu: PARAWING  (Okunma sayısı 1893 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
PARAWING
« : Ağustos 25, 2024, 08:44:02 ÖÖ »

Bu alet yeni duyuruldu. Bir tür mini paraglider denebilir yapı olarak ve bir anlamda da benim ilk yapmaya çalıştığım şeye çok yakın.

Tabi benimki çok büyüktü, 23 m2. Bunlar küçük, en büyüğü 6 m2, tabii tek kişilik.

Windsurf ilk çıkandı. Kitesurf belki daha havalı daha performanslı ama uzun ipler kullanım ve kontrolu zorlaştırıyor. Windsurfo bakımdan daha kolay kontrollu, ama sağlam bel ve omuz istiyor, ya da çok iyi teknik.

Sonra WingSurf çıktı. O daha kolay kullanım ve kontrol, ama hala şişme iskelet var.

Şimdi bunda o da yok. Cebine koy, çık. Sanırım ortalama vatandaş için geleceğin surf aracı bu olacak.

https://youtu.be/5vzivO8Ojuw?si=vagjX3vL_hRlBFJk

İnsanların en çok takıldığı konu iplerin çokluğu ve dolaşma olasılığı.

Tesadüf, ben de bir süredir bir uçurtma modeli geliştirmeye çalışıyorum. Şuan prototip. Tabi hedef tekneyi yürütmek. Sudan kalkabilecek, suya düşünce sorun olmayacak, kullanımı kolay bir şey olmalı.

Bunun sadece 4 iplisi gibi bir şey, ama single-skin, yani, tek katlı. Şuan kendi diktiğim 2.5 m2 bir şeyi deniyorum. Tabi karada. Evin önünde sokakta. Rüzgar pek uygun değil ama debeleniyorum. Uygun bir yerde denk gelirse video çekmeye çalışırım.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
Ynt: PARAWING
« Yanıtla #1 : Ağustos 25, 2024, 09:59:36 ÖÖ »
Eski bir parasutcu olarak hem cok komik hem de cok faydali buldum :D

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2024, 09:01:39 ÖS »
Bir video çekmeye çalıştım. Kamerayı göğsüme asmıştım. Genellikle biraz aşağı bakar olmuş, uçurtma yukarıda kalıyor, ama fikir verecek kadar görünüyor.

https://youtu.be/FTBbCrnU2yk?si=ndooJFo1KVsHsYEg

Bizim yamaç paraşütünde ve uçurtmalarda bridling dedikleri kanat profili şeklini vermeye yardımcı olan ipler yok. Dört kumanda ipi var, ki onu da ikiye indirebilecek gibiyim.

Bildiğimiz çıtalı uçurtma mantığına yakın, dikine ince yumuşak plastik batenler var.

üst kenarda batenler kıvrık ve iple bağlı. Böylece kanat profili burun şeklini elde ediyorum. Uçurtmayı yukarı/öne uçuran bu.

Kanat boyu üç metreden uzun. AspectRatio 3 gibi. Kanat boyunu kısaltıp daha kare gibi yaparsam tek elle yönetilebilecek gibi...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #3 : Ağustos 27, 2024, 11:17:51 ÖÖ »
Daha az ip sayisindan emin olamadim. Genelde ip boylari kanadin degisik konumlarinda tansiyon yaratip kanadin belli bir form kazanmasini sagliyor. Bu kadar az iple sanki formu sabit kalmazmis gibi.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 27, 2024, 11:18:49 ÖÖ »
Malum, kanadi formda tutan ona binen agirlik aslinda. Agirlik da iplerler degisik yerlere dagitildigi ve iplerin boylarinin kanat formuna gore farkli uzunluklarda olmasi sebebi ile daha rijit bir form kazaniyor.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Ağustos 27, 2024, 02:38:19 ÖS »
İki saat yazdım yazdım. Okudum düzelttim, ekledim derken elim oraya dokundu buraya dokundu. Herşey uçtu gitti. Al baştan.

Evet, doğru. İpler yükü doğru bir şekilde dağıtmaya yarıyor. Uçurtma iplerinin sayısı ve dağılımı paraşütünkinden oldukça farklı.

Temelde iki tip paraşüt var, ve onların hibridleri.

İskeletli Tip: Şişme iskelet kanat kesit profili ve kanat şeklinin çoğunu sağlıyor.
İplerin çoğu genellkile en önde tek sıra ve yanlara doğru yayılıyor. Bunlar kanat şeklini (U gibi C gibi) sağlamaya yarfım ediyor.

Şişme Kanatlı Tip: Bizim paraşütlere çok benzeyen çok ipli tip.

Ben İskeletli Tipin de basitini yapmaya çalışıyorum. Diğerlerinin mantığı zaten çok ipe bağlı.

Uçurtmalarda önde hücum kenarındaki şişme tüp yerine o kıvrık batenler var.

Ortadaki şime iskelet yerine de sert plastik batenler var. En ortadaki iki daha sert ve kalın. Daha yanlardakiler daha yumuşak, ince ve kısa. Yelkenlerde de buna benzer baten kullanılıyor.

İyi rüzgarda beni çekecek kadar kuvvet oluşturuyor. Şeklikorumak ve dah gergin daha dolgun kesit profili elde etmek için üstteki kıvrık uçlardan alt kenarlara ipler gerdim, ama bir farkı olmadı. Söktüm.

Performans kaybı yok mudur? Vardır elbette, ama ben kullanım kolaylığı ve güvenliğe öncelik verdim. Yarışmaya girecek veya akrobasi yaoacak değilim.

Önce bir tekne yürüsün. Performans iyileştirmeye daha sonra bakarım. Tabii şimdi bunu deneyebilecek bir ortam ve durumum yok. Olsa, en iyisi deneye deneye görerek gitmek. Şimdilik böyle yarı teorik devam.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #6 : Ağustos 28, 2024, 11:08:24 ÖS »
Peter Lynn iyi bir uçurtmacı. Birçok patenti ve ona bağlı çok çeşitli/farklı uçurtmaları var.

Bu F-ARC modeli 2000'lerin başında çıkarmış. 4 ipli, aynı bizim paraşütler gibi. Ama bana uymuyor. Twin-skin. Karada kullanmaya uygun.

Son modellerden UNIQ ise2, 3, 4 iple kontrol edilen üç ayrı alt modeli olan single-skin bir uçurtma. Ama onun da çok az da olsa önde tek sıra ipleri var.

Hep güzellik bir arada olmuyor. Ya ipler, ya twin skin. Ben ikisinden de kurtulmaya çalışıyorum.

Resimler için bağlantı vereyim.

https://www.kitesheffield.co.uk/site/albums/02%20-%20Peter%20Lynn%20Kites/Arc.jpg

https://www.plkb.world/powerkiting/products/power-kites/plkb-uniq-tr-606fd16224c4b6a31ac50000

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #7 : Ağustos 29, 2024, 10:21:11 ÖÖ »
Rijit yapmadikca, klasik double skin gibi icerde basinc olmadikca kanat formunu korumak cok zor.

Anca belki boyuna istedigin kanat formunda rijite yakin bir baten atabilirsin gibi.

Bir kuvvet yada karsi kuvvet lazim form icin.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #8 : Ağustos 29, 2024, 01:18:02 ÖS »
Single-skin kanatlar da var, uçurtmalar da var, ama dediğim gibi ipler de var.

Batenler yelkenlilerde daha çok kullanılıyor, çünkü ele ayağa dolaşacak şey değil. Mesela Amerika Kupası yelkenlilerinde (bence güya) soft wing sail kullanıyorlar. Yani o da twin-skin sail ve form oluşturmak için pek de karmaşık bir sistem kullanmıyorlar. Dönebilen oval bir direk, iki katlı yelken, bir de çok önemli dedikleri, yelkenin taa tepesine yakın iki küçük baten. Bu baten formu tamamlıyor.

Bizim kanatlarda baten iki nedenle tercih edilmiyor. Bir paketleme. İki güvenlik. Biz kanatla fazla yüzgöz olduğumuz için her an bir baten gözümüzden girip kulağımızdan çıkabilir.

Bu uçurtmalarda da, hele şimdi bu kısa ipli uçurtmalar sanki yakın dövüş yapıyormuşsun gibi. Onlar da kullanmıyor.

Masum görünse de ipler de tekin değil. Gerginken bir tarafını kesip koparabilir, gevşekken (suda) koluna bacağına dolanıp yüzmeni zorlaştırır, boğulmaya kadar götürür.

O nedenle kırılmayacak ama tatlı sert ve esneyebilecek malzeme lazım. Paketleme balıkımından çıkarılabilir olsa iyi olur. Hafif olacak, falan.

Şu an kullandıklarım plastik zip kelepçe. Kısa geliyor, ek yeri sorun yaratıyor. Gelin elbisesi baleninden  tırpan makinesi misinesine kadar aklına geldik gelmedik malzeme deniyorum. Rigid gibi olacak, ama güvenli olacak...

Şişme olması o nedenle iyi, ama o da pratik değil.

Bir de bütün bu olaylarda görünmeyen kahraman aslında Hydrofoil. Yani sudaki kanat. Bütün uçmaları kaçmaları o sayede aslında. Normal boarda binseler, bu performanslarının yarısı bile olmaz.
Yani yukarıya uçurtma, yelken, kanat, ne koyarsan koy boardu kaldıracak kadar hıza ulaştırsın yeter. Gerisi hydrofoilin işi.

Bu parawingi yapan firma şimdi de düz kanat deniyor. Biri yorum yazmış, o koşullarda şemsiye açsan yine gidersin diye...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Eylül 02, 2024, 02:57:43 ÖÖ »
Biraz araştırınca gördüm ki bu ürün çok yeni ama NASA bu konuyu taa 1960larda çalışmış. 1963 tarihli bir rapor var. YamaçParaşütünün esasları diyebileceğim hesaplamaları var, falan.

Sonra birileri bunların varlığını yeniden keşfetmiş 2000lerde. Hesapları Excel tabloya koymuş. Böylece kanat şekli ve kanat profili için kullanacağın iplerin uzunluklarını bulabiliyorsun.

Daha da sonra biri daha çıkmış, bunun ipsizi olmaz mı diye düşünüp, benim gibi dört ipli birşey yapmış, NASA ParaWing proje uçurtmasını temel alarak. Komik birşey ama bir bakıp yapmaya çalışacağım. Falken Uçurtması.

https://www.2e5.com/

Bunu daha ince uzun bir kanat şekline dönüştürmeye çalışacağım. Basit bir yolu bunu birkaç hücre yapısında yanyana tekrarlamak. Bu iş ip gerektirebilir. Baten ile olacak mı ona bakacağım.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Eylül 02, 2024, 01:19:02 ÖS »
Mantikliymis. 3 boyutlu bir dikim. az da ozel formlu batenler sayesinde basarili olabilir.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Eylül 04, 2024, 06:27:56 ÖS »
Aslında önceki de üç boyutlu da, ben kestirmeden gidip hücre  agızlarını pens kırıp, katlayıp iple alt kata tutturmuştum.

Bu aslında tek hücreli bir paraşüt. Düşününce tasarımı da çok temel ve basit.

Kanat profili olarak NACA0024 kullandım. Plandakinden daha ince daha az bombeli. Yanlardaki parçayı da ona göre ayarladım.

Yine plandakinden geniş. İki misli. Üzerinde oynayabilmek için tam kare olarak bıraktım. Plandaki oyuntular kesintiler yok.

Üst kenarı yani burun profilini de uzun bıraktım. Deneye deneye azar azar kesip görmek için.

Öncelikle bombe az geldi. Üst kontrol ipleri kumaşı ortada kasıyor. Kanadın daha rahat ve düzgün dolması için bombeyi artırmam gerek.

Geniş olduğu halde katlanma çökme yapmıyor. O iyi. Planda alt kenar üst kenarın iki katı. Bende eşit başladım. Önce üst kenarın fazla olan kısmını 3 cm denemelerle 3 defa kısalttım. Sonuncuyu yapmasam iyin olacakmış. Tutunması azaldı. Sonra ortadan 5+5cm pens kırdım, yani üst kenarı 10cm kısalttım.

Hafif rüzgarda oldukça kolay kalkıyor. Oldukça dengeli. Kolay kolay kapanmıyor. İyi rüzgarda iyi çekiyor.

Bombeyi artıracağım. Gerisi aynı kalır herhalde. Bana lazım değil ama sörfçüler için tek elle kullanabilmek önemli. Bu da sağ sol kontrol ip açıklığının az olması demek. Bar kullanıp 40 cm ye kadar çıkıyorlar ama şu an benimki bir metreye yakın. Onu azaltmaya çalışacağım. Olduğu kadar.

Bana lazım olan dört değil iki ip ile kontrol. Biraz denedim. Zor görünüyor. Biraz daha oynarım. Uzun iple açık arazide denemem lazım, falan...

https://youtu.be/SXOih4R1L-o?si=Z4lfkt9fthaOajbk

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #12 : Eylül 05, 2024, 02:53:33 ÖS »
Konuyu takip ediyorum..Ama konu ile ilgili en ufak bilgim olmadıgı için sadece takiple sınırlı.. Muzlar ne alemde?🙂

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Eylül 05, 2024, 08:04:02 ÖS »
Ben yazıyorum. Okuyanlar olduğunu görüyorum. Artık ilgiden mi, csn sıkıntısı mı bilemiyorum. Biraz uçuk şeyler yazdığımın farkındayım, ama zaten ben baştan beri hep uçuk şeyler yazdım.

Uçuk dediğim şeyler aslında yarın normal olacak şeyler.

Uçurtma sadece surfde bireysel  eğlence amaçlı değil, taşımacılık hatta artık yatçılık için de bir seçenek oluşturmaya başladı. Kimidoğrudan tekneyi ittirmeye çalışıyor, ona göre birşeyler yapıyor. Yeni görüş, tabi biraz büyükçe tekneler için, uçurtma ile elektrik üretip onu motorda kullanmak. Bu konuda epey ilerlediler.

İkinci konu da hydrofoil. Buda çok ilerledi ve olgunlaştı. Biz daha düz tekne yapamadık ama adamlar herkesin kullanabileceği, hydrofoilli dinghyler yapıp satmaya başladılar.

Ben 7 yıl önce başladığımda neredeysem hala oradayım. Hatta geri bile gittim. Son üç yıldır neredeyse fulltime annemin hastalığı ile uğraşıyorum.

Muzlar bahçede güneşin altında eridi yandı. Bütün dikişleri attı.

Ondan vazgeçip küçük tekne yapayım dedim. Planları çizdim. Hadi kesecek lazer makinasını da kendim yapayım dedim, nasıl olsa hep evdeyim. Ama tabii, kendime vakit kalmıyor, bütün bir iş çıkmıyor, konsantrasyon yok. Ekonomi kötü.

Olsun ben bir ucundan başlayayım dedim. Koca evde tekne yapacak yer kalmadı., salon dahil.

Katamaranı sökeyim, römork üzerinde yapayım dedim. Gerçi o da bahçede mahsur durumda ama,  söktüm alüminyum profilleri, boşa çıkardım muzları, atacağım.

Yav ben bunları nasıl atarım? Yenisi tanesi 1.000 dolar. Ama bunlar patlak. Yedek parça da olmaz. Tamire versem yenisi parası isterler.

Dur bi daha bakayım, yeni yapıştırıcı var mı? Adeco 250 gr kutu dünya para idi, iki sürünce bitiyordu.

Ketlok diye birşey buldum. Dahaönce var mıydı bilmiyorum. Bally / Derby benzeri, solventli, tek bileşenli, tinerci işi bir yapıştırıcı. Derby'den daha hızlı ve daha iyi yapıştırıyor. Fiyat da fena değil.

Dur bi son defa deniyelim.

Başladım muzların orasını burasını yapıştırmaya. Tamam güzel. Olacak gibi. Yapışıyor. Ama iki gün sonra yine foss. Başka bir yer açılmış. Hadi orayı yapıştır.

İki adet litrelik yapıştırıcı bitti. Üçüncü yarıda. Hala orasını yapıştır, burası açılıyor falan... Bulsam kalın pvc branda alıp sıfırdan kendim yapacağım. Genelde piyasada 650 gr branda var. 900 bulunuyot, oldukça pahalı. Benimki 1200 gr. Öyle birşey yok. Birara tam alıyordum 900 gr, son anda vazgeçtim.

Bu arada ben uçurtmaya kafayı taktım. Onu kaldıracak değişik bir vinç yaptım.
Onu kuracak yeri denemek için, patlak muzların üzerine silinmemiş keresteden iskele gibi bir platform yaptım. Buhaliyle tekne benim ilk ilk en başta düşündüğüm şeye benzedi. Şişme bot gibi, taban aşağıda birşey.

Ben başından beri direk yuvasını kendimce universal birşey yapıp onu hep korudum. Sonuçta 5 cm çaplı bir delik. Silindirik. Ama ben oraya vinci de koyabiliyorum, 7 m2 surf yelkeni de takabiliyorum, kanat yelkenin tabanı da oraya oturuyor.

E vinci denemişken kanat yelken nasıl olacak bir de ona bakayım dedim. Enson annem hastalanmadan önce direği dört noktadan bağlı bir karkas iskelet şeklinde düşünüp karbon fiber borular almıştım. Biri daha römorkun yanlışbir hareketinde düştü araya sıkıştı kırıldı. (Ha bu arada yazmayı unuttum. Römorku damperli gibi birşey yaptım, arkası 90 cm kalkıyor, tekneyi suya kolay atmak için)

Üç boruyla yaptım iskeleti, istediğimgibi olmadı tabii. Yav bak güzel yapıştırıcı buldum deyip 650 gr pvc şişme direk yaptım. Devasa birşey oldu. 6 metre boy. Tabanı 90 x 50 cm tepede yarıya iniyor. Şişirmesi ayrı, kalkması ayrı zor. Yine de onu da elde bir seçenek tutup geliştirmeye devam edeceğim.

Uçurtmalar da işte sudan kalkabilecek mümkün olduğunca az ipli bir şey olacak.

Bugün daha bombeli ikinciyi  yaptım. Daha iyi oldu ama video çekemedim. Birincide dört ipin ikisini ikili çatallı yapıp, kulakları kaldırıp denedim. Daha iyi oldu ama ben ipli istemiyorum. Kulaklardaiki büyük delik açıp ipmiş gibi davranmasını sağladım, fena olmadı.

Velhasıl, muzların canı çıktı, benim canım çıktı, ama hala umut bitmedi. Muzlar olmasa da aynı bağlanıyı küçük teknede de yapacaktım, olmazsa öyle olur.

Annem ile uğraştığım sürece tekne yapıp bitirmem zor, bitse bile çıkarmam imkansız çünkü annemi tekerlekli sandalye ile Doblo'ya bindirecek bir asansör/platform yapmıştım. O römorkun önünü kesiyor. Römork şu an arkada mahsur durumda.

Bu şartlarda sadece bazı denemeler yapıp en iyiyi bulmaya çalışıyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #14 : Eylül 05, 2024, 09:46:54 ÖS »
Kolay gelsin diyeyim,yaşlı hasta bakımı çok zordur bilirim..Muzlara gelince, sanırım yaşamsal ömürlerini doldurmuşlar,tamirlerde uzun süreli yarar saglamaz..vaktinizi,emeginizi,paranızı heba etmeyin derim..ilgilenirseniz söyle birşey var..s650 adamcagız yaparken kanserden ölmüş..kızıda yersizlik ve yetersizlik durumda,satmak istiyor..
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-araclari-satilik-acil-yapim-asamasinda-6,5-metre-yelkenli-1192544526/detay