Gönderen Konu: CE belgesi her turlu tekne uretiminde sart mi?  (Okunma sayısı 1499 defa)

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
CE belgesi her turlu tekne uretiminde sart mi?
« : Temmuz 30, 2024, 10:19:50 ÖS »

Selam gencler.

Kafami kurcalayan bir konu var. En iyi buradaki emektarlardan cevap alirim diye dusundum. Zira internette nereye baksam "Gelin CE belgeniz icin biz sizi opelim" yaziyor.

CE belgesi kapsamina girmeyen imalat mumkun mu, bileniniz var mi?

Atiyorum 5 metreye kadar 5 beygirden kucuk motorlu vs gibi?

Yoksa faturasi kesilip satilacak teknenin illa ki CE belgeli mi olmasi gerek?

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: CE belgesi her turlu tekne uretiminde sart mi?
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2024, 05:26:00 ÖÖ »
Doğru cevabı bilmiyprum tabii de, bu "öpen" Şirketler nelere bakıp öpüyorlar diye şöyle bir baktım. Muhtemeşemsen de belki daha fazla bakmışsındır.

Meseşa şu şirketin CE BELGELENDİRME sayfasına bakınca, tekne üretimi ile ilfili olabilecek İKİ yönetmelik var:

1. Gezi Tekneleri
2. Gemi Teçhizatı.

İkisi de Resmi Gazetede yayınlanmış, yani şirket keyfince öpemiyor. Kuralı belli.

Gezi Tekneleri Yönetmeliğinde kapsam içi ve dışı olanlar madde madde belirtilmiş. Sana uyuyorsa ne ala.

Gemi Teçhizatı Yönetmeliğine daha dikkatli bakmak lazım. Kapsamiçi dışı ayırımı göremedim. Yani tekne türü anlamında. Sanki tüm tekneler daha doğrusu teknelerde bulunan tüm teçhizat ile ilgili gibi görünüyor. Yani motor varsa, emniyet, gürültü, emisyon vs bakımından
Uygunluk aranıyor. Motoryoksa, o belgeye gerek yok. Ama ırgat vinç varsa onunki lazım. Teknede olması gerekem herhangi zorunlu bir teçhizat varsa, örneğin can yeleği simidi gibi, bu lazım diye tutturabilirler mi biraz yoruma açık..

Görebildiğim bu kadar...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2024, 08:04:41 ÖÖ »
Simdi arayip bulup baktim bu yonetmeliklere. Anladigim kadariyla insan gucuyle veya uzerinde ayakta durulan yuzen kutleler haric hepsi sertifika gerektiriyor sanirim uretip satacagin zaman.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2024, 08:24:17 ÖÖ »
Pardon yav. Şimdi farkettim "şu şirketin" Bağlantısını vermeyi unutmuşum. Boşuna uğraşton aradın bulmak için...

https://www.kascert.com/goster.aspx?metin_id=816

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2024, 03:51:07 ÖS »
Hali hazırda liman kaydı olan tekne ve deniz motorları için geçerli degil....AMa sıfır piyasaya satılmak için sürülen teknelerde olmak zorunda..bildigim kadarı ile eger degişmemisse C etiketini üretici firma iliştiriyordu tekneye..amatör yapımlar için geçerli degil,olmasada olur..filikalar mesela,gemi sökümden  kesilen fatura ile kayıt edilemiyor,kayıt ettirebilmek için bu C belgesi veren firmaların kapısını çalman lazım..Onlar tekne veya motoruna C belgesi veriyor...Para karşılıgı işi yasallastırıyorsun,işin aslı bu...can simidi,can yelegi,yangın tüpü bunlarda sertifikalı olmak zorunda ,yoruma açık degil yani..eger bir denetimde bunların sertifikasını göstermezsen ceza yersin...yangın tüpü çin dolumcu firmaya sormuştum içindeki kimyasal farklımı diye..hayır aynıkimyasal demişti...ama o sertifika olsun dedigimde 500 tl gibi bir fark istemişlerdi. :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #5 : Temmuz 31, 2024, 05:08:35 ÖS »
Yoruma açık dediğim konu şu:

Evet, teknede bulundurduğun veya bulundurmak zorunda olduğun teçhizatın CE belges olmalı. Bu tekne sahibinin sorumluluğu (mu?)

Şimd anladığım kadarı le adaşım amatör olarak değil, profesyonel olarak üretim yapıp satmak istiyor.

Bu durumda, teknede bulunması gereken zorunlu teçhizatı da sağlamalı mı (ve tabii, o zaman CE belgesini de sağlamak durumunda), yoksa o iş tekne sahibinin sorunu, ben boş tekne yapar veririm, o halletsin diyebilir mi?

ama galiba, daha da önce daha Gez Teknesi Yönetmelğ tarafında sertifikaya tabi tekne tipi konusunda sorunu var. Orayı geçmeden teçhizat kısmı zaten gündem dışı gibi oluyor en azından şimdilik.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2024, 05:34:49 ÖS »
Yoruma açık dediğim konu şu:

Evet, teknede bulundurduğun veya bulundurmak zorunda olduğun teçhizatın CE belges olmalı. Bu tekne sahibinin sorumluluğu (mu?)

Şimd anladığım kadarı le adaşım amatör olarak değil, profesyonel olarak üretim yapıp satmak istiyor.

Bu durumda, teknede bulunması gereken zorunlu teçhizatı da sağlamalı mı (ve tabii, o zaman CE belgesini de sağlamak durumunda), yoksa o iş tekne sahibinin sorunu, ben boş tekne yapar veririm, o halletsin diyebilir mi?

ama galiba, daha da önce daha Gez Teknesi Yönetmelğ tarafında sertifikaya tabi tekne tipi konusunda sorunu var. Orayı geçmeden teçhizat kısmı zaten gündem dışı gibi oluyor en azından şimdilik.

Yangın tüpü,can yelegi,can simidi,işaret fişegi vbg bunları tekne sahibi alıyor,üretici bnları tekneye koymaz..tekne sahibinin sorumlulugundadır..diger tekne imalinde kullanılan malzemeler elyafı,polyesteri,ırgatı,kablosu vb,vb bunları üreten firmaların sorumlulugunve garantisi altındadır..üretici montaj ve gövde dışında garanti vermez..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2024, 09:45:05 ÖS »
Şimdi en başında Ce belgesinin ne olduğuna ve amacına değinirsek kabaca yapılan işi belirli bir seviyede/kalitede tutmak için gerekli kurallar bütünü olarak basite indirebiliriz.

Aslında bu Ce belgesi işi teknenin kayıt edilmesi prosedürü ile başlıyor. Yasa-kanun artık her neyse ben tekneni kayıt etmek için Ce belgesi ararım arkadaş diyor. (Amatör yapımlar hariç) . Yasa koyucu bunu dediği için tekne üreten kişi/kuruluş ta ben ticari olarak bu tekneyi üretip satabilmem için bu üretimimi belgelendirmem gerekiyor diyerekten üretimini belgelendirmek namına Ce'ye başvuruyor.

Ce aslına üretimde Avrupa standartları olarak anlaşılabilir.
Konuya gelirsek faturası kesilen, satışı yapılan her teknenin hatta buna şişme botlarda dahildir  Ce belgesi olması şart. Metre vs sınırı bu konuda yok. Zaten belirli bir metrenin altındaki deniz taşıtlarını kayıt etmeye gerek yok. Bu sebeple CE belgesi orada devreden çıkıyor. Deniz motorlarında da keza Ce belgesiz kesinlikle kayıt ettiremezsiniz.

Zamanında araştırdığım ve görüşmeler yaptığım için şunu söyleyebilirim.
Ce belgelendirmesi bir süreç ve üretim yaptığınız ortamdan tutun, kullandığınız ekipmanlara nihayetinde de ürettiğiniz ürünün bileşenlerinin kalitesine kadar düzenleyen bir durum.
Bunu rahat anlaşılması için kaba etimden sallıyorum ;  :on mesela diyor ki sen 20 m2 altındaki bir atölyede tekne üretimi yapamazsın. 8 adet havalandırma 1 adet fan motoru olmak zorunda. yada şu sınıfta bir deniz taşıtı üretiyorsan m2 de minimum c kilo şunu kullanmak zorundasın. vsvsv gibi.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2024, 04:12:51 ÖÖ »
Amator yapim olarak sormuyorum. Tamamen urun olarak satma uzerine soruyorum.

Genel olarak anladim olayi.

Yani piyasaya tekne sureceksen her turlu CE belgesi isine girilmek zorunda demek.

Peki, olayi cetrefillendireyim.

Diyelim ki Volkan celikten tekne yapmak istiyor ve amator yapim olarak kaydettirecek.

Normal prosedurde gider celikleri alir faturasiyla. Keser bicer. Surecte fotosunu ceker vs... En sonunda da bu dokuman ve fotolarla teknesini kaydettirir.

Peki, Volkan celigi alsa. Celigi aldigi yere "Yahu, siz bunu benim yerime kesebilir misiniz?" dese. Sonra da "yahu hazir kesmisken benim yerime kaynaklarini yapsaniz mi acaba" dese  :tav
Neticede de kesilip kaynaklari yapilmis bos kabugu kamyona yukleyip bahcesine indirse. Boyasi dahil geri kalan isi kendi halletse?

Bu hala amator yapima girer mi? Neticede, kesme ve kaynak hizmeti alabilir degil mi?

Fazla zorlama bir soru ve muhtemelen oldukca uzak ihtimal. Ama yine de sormamis olmayayim.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2024, 05:23:15 ÖÖ »
Amatör olur da, bu sefer satamazsın. Sanırım beş yıl gibi bir süre vardı, satamazsın.

Sayı sınırlaması var mı bilmiyorum. Yani bir amatörün üzerine kayıtlı aynı anda en çok şu kadar tekne olabilir gibi  bir kısıtlama da söz konusu olabilir. Bilmiyorum.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2024, 08:05:16 ÖÖ »
Amatör olur da, bu sefer satamazsın. Sanırım beş yıl gibi bir süre vardı, satamazsın.

Sayı sınırlaması var mı bilmiyorum. Yani bir amatörün üzerine kayıtlı aynı anda en çok şu kadar tekne olabilir gibi  bir kısıtlama da söz konusu olabilir. Bilmiyorum.

Malzemeyi sen aliyorsun. Ben malzeme satan kisi, ayni zamanda sana kesme ve kaynak hizmeti sunuyorum.
Tekneyi yapan sensin. Kayit yapip 5 yil satamayacak olan sensin. Benim sundugum sey malzeme, kesim ve kaynak hizmeti.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2024, 08:33:13 ÖÖ »
Evet şimdi sen demir tüccarı oldun, tekne üreticisi satıcısı değil, alıcı da amatör tekne yapımcısı. Onun prosedürlerini yerine getirmeye ve teknesini beş yıl satamamaya ikna etmen lazım adamı.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2024, 04:21:02 ÖS »
Evet şimdi sen demir tüccarı oldun, tekne üreticisi satıcısı değil, alıcı da amatör tekne yapımcısı. Onun prosedürlerini yerine getirmeye ve teknesini beş yıl satamamaya ikna etmen lazım adamı.

Her satisin basi ikna zaten. Ondan kacis yok.

Bu sekilde yapmanin tabiki ekonomik acidan cok bir hayri yok. Ama bilmekte fayda var diye dusundum.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Ağustos 02, 2024, 12:11:21 ÖÖ »
Bi tane yapıp satsan yetecek gibi.. ;)

https://youtu.be/4Wr4PcvUM84?si=GHlA0KEtEoIBdjdN

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Ağustos 02, 2024, 12:36:15 ÖS »
Amator yapim olarak sormuyorum. Tamamen urun olarak satma uzerine soruyorum.

Genel olarak anladim olayi.

Yani piyasaya tekne sureceksen her turlu CE belgesi isine girilmek zorunda demek.

Peki, olayi cetrefillendireyim.

Diyelim ki Volkan celikten tekne yapmak istiyor ve amator yapim olarak kaydettirecek.

Normal prosedurde gider celikleri alir faturasiyla. Keser bicer. Surecte fotosunu ceker vs... En sonunda da bu dokuman ve fotolarla teknesini kaydettirir.

Peki, Volkan celigi alsa. Celigi aldigi yere "Yahu, siz bunu benim yerime kesebilir misiniz?" dese. Sonra da "yahu hazir kesmisken benim yerime kaynaklarini yapsaniz mi acaba" dese  :tav
Neticede de kesilip kaynaklari yapilmis bos kabugu kamyona yukleyip bahcesine indirse. Boyasi dahil geri kalan isi kendi halletse?

Bu hala amator yapima girer mi? Neticede, kesme ve kaynak hizmeti alabilir degil mi?

Fazla zorlama bir soru ve muhtemelen oldukca uzak ihtimal. Ama yine de sormamis olmayayim.

Volkan bu dediklerinin hepsini yapar halihazırda🙂
Seri üretim düşünüyorsan,CE belgesini fazla büyütme gözünde..İlk prototip te zorlanırsın prosürde,sonra o etiketi serigraf usulü basıp sen korsun..her ürettigin tekneyi yetkili kuruma götürüp ce belgesi almıyorsun yani..vergi lehvası ve tekne üretim izni alıp ilk prototipi yapıp onay aldınmı,ürettigin tekneye ce etiketini sen takıyorsun..